ПРОЄКТ ПЛАНУ
роботи методичного об’єднання
вчителів початкових (1-х) класів
закладів загальної середньої освіти
Шосткинської міської територіальної громади
на 2025-2026 навчальний рік
Аналіз роботи методичного об’єднання вчителів 4-х класів та завдання на новий навчальний рік
У 2024-2025 н.р. педагоги методичного об’єднання вирішували першочергові завдання навчання та виховання учнів у сучасних умовах. Учителі 4-х класів працювали над реалізацією методичної проблеми «Формування інноваційної культури як важливого чинника забезпечення якісної освіти, реалізації державних стандартів, розвитку національно свідомої, творчої, життєво- компетентної особистості». Реалізація проблеми здійснювалась на онлайн засіданнях, роботи між засіданнями, шляхом самоосвітньої діяльності.
Якісний склад методичного об’єднання налічує 40 вчителів. Серед них: учителів-методистів – 2 (5%), старших вчителів – 10 (25%), вчителів вищої категорії – 28(70%), I категорії – 7 (17, 5%), II категорії – 4 (10%), спеціалістів - немає. 1 (2, 5%) - сертифікований вчитель.
Протягом року проведено 3 онлайн засідання. Розглядались актуальні питання методики і практики: ознайомлення з інструктивно-методичними рекомендаціями, особливостями ведення вчителем початкових класів шкільної документації , познайомилися з формами, методами та засобами які забезпечують контроль і оцінювання навчальних досягнень молодших школярів; познайомилися з презентаціями досвіду роботи вчителів, що атестувалися. З питання «Нова українська школа: психолого-педагогічна підтримка. Як створити в захищений простір та дати учням відчуття безпеки» виступила практичний психолог ШСШ І-ІІІ ступенів Крапивна С.В. З питання «Професійний стандарт .Вчитель закладу загальної середньої освіти» виступила директор комунальної установи «Шосткинський центр професійного розвитку педагогічних працівників Шосткинської міської ради». Поділилися досвідом з проходження сертифікації О. Бондаренок та Л. Колотуша. Педагоги професійної спільноти зазначили доцілість питань, що піднімалися на засіданнях.
Найбільш активні виступаючі: О . Бондаренко, Н. Колеса, О. Туркова, Н. Мурка, Н.Шуть,Л. Колотуша.
Пройшли атестацію 10 педагогів: 6 підтвердили категорію, 6 педагогів підтвердили звання, 4 вчителі – підвищили категорію, 1 вчитель встановив звання «старший вчитель». Педагоги закладів загальної середньої освіти проводили для колег майстер-класи, поширювали власний педагогічний досвід, обмінювалися інноваційними ідеями. Вчителі, що атестувалися, брали участь у ВЕРНІСАЖІ ПЕДАГОГІЧНИХ ІДЕЙ «Від творчого вчителя до творчого учня» Г. Мурка «Роль гри в навчанні», О. Бондаренко «Використання застосунків доповненої реальності в початковій школі», Л. Мозгова «Дослідницька діяльність у початковій школі», Н.Шуть «Розвиток креативного мислення через інтерактивні форми навчання в умовах НУШ», А. Номоконова «Інтегроване вивчення предметів шляхом реалізації STEM-проєктів в початковій школі». У ФЕСТИВАЛІ ІННОВАЦІЙНИХ УРОКІВ «Дистанційний урок – вимога часу!» І. Сичевська провела відкритий онлайн урок з української мови "Навчаюся визначати прикметники у тексті. Л. Колотуша успішно пройшла ІІ сертифікацію. Учителі, що атестувалися, презентували досвід роботи з методичної теми на ІІ засіданні методичного об'єднання.
Педагоги професійної спільноти підвищували професійний рівень та поширювали власний педагогічний досвід – брали участь у конференціях, семінарах, веббінарах , майстер-класах.
О. Бондаренко , С. Назаренко взяли участь у ІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Початкова освіта в парадигмі Нової української школи: виклики часу», ІІ Всеукраїнському науково-методичному семінарі «Компетентнісний підхід в освіті: теорія і практика»(статті «Формування читацької компетентності в умовах дистанційного навчання», «Використання застосунків доповненої реальності в початковій школі»,
С. Назаренко- «Інтегроване вивчення предметів шляхом реалізації STEM-проєктів в початковій школі», Л. Колотуша взяла участь в 10 онлайн-зустрічах від освітянського волонтера Світлани Шефер "До сертифікації разом, 2025", а також у науково-практичному вебінарі "Сучасні цифрові інструменти у роботі педагога". Вебінар "Інклюзивна компетентність: що необхідно знати педагогу". Участь у засіданні Школи ментального здоров’я «Пам'ять. Вплив стресу на пам'ять. Як тренувати свій мозок». Відвідувала "Вернісажі педагогічних ідей" колег. Відвідування онлайн-майстерки «Інтернет - ресурси на допомогу вчителю».
Л. Мозгова брала участь у STEM- поєктах; Л. Фесенко брала участь у вебінарі "Використання електронних освітніх ігрових ресурсів у початковій школі " (Цент розвитку дітей та батьків "Розумники"), конференції від Formula "Сучасний урок: технології та інструменти навчання". В. Полтавець взяла участь у шкільному науково-практичному семінарі "Впровадження STEM- освіти шляхом проведення інтегрованих уроків та екскурсій "
С.Кузьменко брала участь у вебінарі «Штучний інтелект для освіти: сервіси для створення навчальних тестів» за напрямами «Наскрізні навички», «ІКТ», «Практичні прийоми» .
В.Киреєва, Л.Фесенко, О.Тупко, О.Туркова продовжили працювати за інноваційною програмою «Інтелект України».
А.Новікова, Л.Томашевська працювалиь за освітньою програмою «Росток».
Усі педагоги методичного об'єднання підвищували свій професійний рівень на курсах СОІПО, онлайн-курсах на платформах Prometheus, ARBOOK онлайн конференціях, семінарах та вебінарах на українських освітніх онлайн-порталах для вчителів «Дія. Цифрова освіта», «На Урок», «Всеосвіта» , вебінарах з mozaBook та mozaWeb від EdPro, EdCamp Ukraine, EdEra та інших.
Підготували матеріали та опублікували їх у електронних ресурсах (на освітніх платформах "На урок" та "Всеосвіта") 27 учителів (всього 74 публікації – це статті, конспекти уроків, презентації, тести). А.Номоконова публікувалася у збірнику тез в ГНПУ ім. О. Довженка: Особливості освітнього процесу в умовах повномасштабних бойових дій на прикордонних територіях». О. Бондаренко, у збірнику ГДПУ випуск 2,част.1-3 стаття «Формування читацької компетентності в умовах дистанційного навчання», «Використання застосунків доповненої реальності в початковій школі», С.Назаренко у збірнику ГДПУ випуск 2,част.1-3 статті - «Інтегроване вивчення предметів шляхом реалізації STEM-проєктів в початковій школі»,
Значна робота проведена з обдарованими учнями : конкурс знавців української мови ім. П. Яцика (посіли здобувачі освіти: І місце –О. Бубенець, ІІ місце - О. Мелькунова, ІІІ – Т.Скляренко , І. Сичевська, ІУ – Н. Шуть ) . Педагоги підготували 14 переможців конкурсу «Проба пера» Л.Мозгова (І), Л.Томашевська(І), Гончаренко (І). О.Мелькунова (І,ІІІ)О. Бондаренко (ІІ,ІІІ) , Н. Волкова (ІІІ.), , О. Тупко (ІІІ), О.Синиця(ІІІ) Л.Колотуша -3 переможця, Л.Фесенко- (ІІІ). В онлайн форматі: Всеукраїнських інтерактивних конкурсах, олімпіадах на освітніх платформах "На урок" та "Всеосвіта" взяли участь 170учнів , з них 154 здобули перемогу. У всеукраїнських конкурсах «Кенгуру – 23 переможці, «Колосок» -8. Всеукраїнський інтернет-конкурс «Слово до слова» -1уч. - Всеукраїнських змагань серед учнів молодшого шкільного віку з початкового технічного моделювання Імісце (Л. Мозгова) .Учні С.Кузьменко взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «Зимові свята» -– Дипломи І ступеня - 3 учні. Всеукраїнському інтернет-конкурсі «Путівник космотуриста: що приховує космос?» - Диплом І ст. – 1 учень, , Диплом ІІ ст., - 1 учень – Диплом ІІІ ст. – 1 учень. Всеукраїнському інтернет-конкурсі «Як це працює: гроші» - Диплом І ст. – 1 учень.
Під час воєнних дій учителі активно спрямовували свою роботу на емоційну, моральну підтримку здобувачів освіти, їх батьків, координували, займалися волонтерством. Керівником ПС О.А. Бондаренко, ЦПРПП в разі необхідності проводились онлайн консультації для вчителів міста.
Упродовж року працював блог комісії, (відповідальна А.Новікова), група в viber, вчасно висвітлювалася робота методичного об’єднання, робилися оголошення.
Вивчення особистих запитів і потреб педагогів показало, що найбільш вдалим у роботі міського методичного об'єднання вчителі вважають розгляд актуальних питань щодо особливостей ведення шкільної документації (А.Новікова); питання психолого-педагогічна підтримки «Як створити в захищений простір та дати учням відчуття безпеки» (С.В.Крапивна); «Формування Soft skills у здобувачів освіти початкової школи як необхідної умови успіху» (О.Туркова), проведення майстер-класів та онлайн консультацій ЦПРПП.
Вчителі запропонували особливу увагу приділити питанням з організації навчання та оцінювання здобувачів освіти під час воєнних дій, ведення шкільної документації (електронного журналу), вивченню питань використання ШІ в початковій школі, використання інноваційних методів та прийомів роботи, спрямованих на реалізацію вимог Державного стандарту, орієнтирів Нової української школи на основі компетентнісного підходу, технології візуалізації як засобу формування компетентностей в НУШ.
У наступному навчальному році професійна спільнота буде працювати над проблемою «Формування інноваційної культури педагога як важливого чинника забезпечення якісної освіти, реалізації державних освітніх ініціатив, творчого та інтелектуального розвитку особистості».
Пріоритетні завдання:
розвиток професійних компетентностей педагогічних працівників (знання навчального предмета, фахових методик, технологій);
реалізація вимог нових Державних освітніх стандартів, оновлених програм, очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності, індивідуальної освітньої траєкторії учня;
продуктивна реалізація компетентнісного потенціалу кожної освітньої галузі та предмету: формування у здобувачів освіти спільних для ключових компетентностей вмінь, визначених частиною першою статті 12 Закону України «Про освіту»;
національно-патріотичне виховання учнів;
створення психологічно комфортної атмосфери в навчальному середовищі;
використання інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі, включаючи електронне навчання, інформаційну та кібернетичну безпеку;
забезпечення додаткової підтримки в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами (до таких дітей, зокрема, можуть бути віднесені діти з інвалідністю, обдаровані діти, діти ВПО діти, батьки, яких загинули у війні, які не встигають опанувати навчальну програму з різних причин тощо);
впровадження в освітній процес найкращого педагогічного досвіду та інноваційних практик, створення умов для саморозвитку та самореалізації кожної особистості впровадження в освітній процес найкращого педагогічного досвіду та інноваційних практик, створення умов для саморозвитку та самореалізації кожної особистості.
2. Засідання методичного об’єднання
І засідання
Форма роботи: консультативний пункт. Захист проєкту.
Тема. Зміст початкової освіти у вимірі сьогодення
Мета. Вивчити основні нормативні документи, що регламентують функціонування початкової школи. Обговорити виконання плану роботи методичної комісії за 2024-2025 навчальний рік та план роботи на 2025-2026н.р..
Проаналізувати нормативні документи щодо організації навчального процесу, ведення шкільної документації.
Робота між засіданнями:
Робота між засіданнями
Керівник методичного об’єднання
вчителів початкових (1-х) класів Оксана Бондаренко